1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat Ljungbyhed 2012

FINALRESULTAT • RASRESULTAT
Foto Tomas Jeansson

 

DSC 0287
BEST IN SHOW Tells Chills n' Thrills

DSC 0282
BIS-2 Chassellis Dehra Ta'Ziffa

DSC 0270
BIS-3 Inner Circle's Don't Say A Word

DSC 0269
BIS-4 Azravi's Russian Imperial

DSC 0159
BIS BABYVALP Lovoly's Born To Run

DSC 0166
BIS-2 BABYVALP Afifa Ataya

DSC 0158
BIS-3 BABYVALP Per-Mobile Jack In The Box

DSC 0143
BIS-4 BABYVALP Necesse's AB Ovo

DSC 0174
BIS VALP Arctico

DSC 0172
BIS-2 VALP Krullets Gustav

DSC 0175
BIS-3 VALP Abu Al Khayar Felizia

DSC 0176
BIS-4 VALP Leejoy's Essence Of True Life

DSC 0188
BIS JUNIOR Mandinah Just Areound The Corner

DSC 0184
BIS-2 JUNIOR Dabka's Miinah

DSC 0182
BIS-3 JUNIOR Gulds Popular Pansy

DSC 0181
BIS-4 JUNIOR O'Gradis Andanza

DSC 0208
BIS UNGHUND ?

DSC 0205
BIS-2 UNGHUND ?

DSC 0200
BIS-3 UNGHUND See

DSC 0198
BIS-4 UNGHUND ?

DSC 0216
BIS BRUKSHUND Inner Circle's Don't Say A Word

DSC 0213
BIS-2 BRUKSHUND Al A'lim Ihmz Ben Malcolm

DSC 0212
BIS-3 BRUKSHUND Veijlik Oleg

DSC 0231
BIS VETERAN Dhawati Hadeeya Bint Warda

DSC 0226
BIS-2 VETERAN Gelert's Arwen

DSC 0225
BIS-3 VETERAN Enigma Sheer Magic

DSC 0220
BIS-4 VETERAN Albicans Joker

DSC 0191
BIS AVELSGRUPP Twin Hills Gatsby

DSC 0193
BIS-2 AVELSGRUPP Warlock's Ligereza

DSC 0237
BIS UPPFÖDARGRUPP Kennel Inner Circle's

DSC 0234
BIS-2 UPPFÖDARGRUPP Kennel Scintillas

DSC 0233
BIS-3 UPPFÖDARGRUPP Kennel O'gradis

 

RASRESULTAT - skicka gärna in BIR/BIM-bild till webmaster [at] svvk.se

 

AFGHANHUND
Domare Bitte Ahrens, Italien

 

BIR JWW-09 NO UCH NORD V-10 SE UCH SE V-10 SE V-11 US CH Tells Chills N' Thrills BIM C.I.B ES CH GB CH INT&NORD&FI UCH NL CH SE V-10 WW-10 WW-11 Al-Nacira Bint Roula von Haussman
BH-2 SE UCH Mandinah Hard Act To Follow BT-2 SE UCH SE V-11 Jangel's Hell Of A Dream
BH-3 Jangel's Undercover Lover
CERT CHAMPIONAT
BT-3 DK UCH FI UCH SE UCH Mandinah Irresistible Whisper
BH-4 CL CH Wasfi von Haussman
R-CERT
BT-4 Jangel's Rock 'n Roll Sue
CERT
BIR VALP Leejoy's Essence Of True Life

 


 

BORZOI
Domare Heinesche Laurent, Luxemburg

 

BIM Russkiy Azart President
CERT CHAMPIONAT
BIR DK UCH EUW-10 NO UCH SE UCH SL CH Japejukan Krasivaja Kira
BH-2 Dimitrow's Khoroshii
R-CERT
BT-2 Jarindja's Macdona Malva
CERT
BH-3 Dimitrow's Kazyr BT-3 Bierioza's Bellatrix
R-CERT
BH-4 Velikij Oleg BT-4 Sahejeev's Semnatsataja Gadalka

 


 

FARAOHUND
 Domare Bitte Ahrens, Italien

 

BIR Antefa's Uther
CERT CHAMPIONAT
BIR C.I.B KBH V-07 NO UCH NORD UCH NORD V-08 SE V-07 Chassellis Dehra Ta'Ziffa
BH-2 NORD JV-11 Vaskurs Idefix Qiwison
R-CERT
BT-2 Northgate's Kalahari Queen
CERT
BH-3 SE UCH NO UCH NV-11 Antefa's Ultimatum BT-3 -
BH-4 INT&NORD&NO&HU&SL UCH KBH V-06-07-09 NO V-08 NORD&SE V-07 WW&NORD&SE V-08 WW-09 Northgate's As You Like It BT-4 -

 


 

GALGO ESPANOL
 Domare Escar Tabuena Rafael, Spanien

 

 

BIM O'Gradi's Aqui
CERT
BIR DK UCH JWW-10 NO UCH NORD UCH NORD V-10 SE UCH SE V-11 Warlock's Ramera
BH-2 NO UCH SE UCH SE V-11 Warlock's Regaliz BT-2 O'Gradi's Andanza
CERT
BH-3 - BT-3 O'Gradi's Alteza
R-CERT

BH-4 - BT-4 SE UCH Hot Isle Bonanova
BIR AVELSGRUPP C.I.B DK UCH NORD JV-07 NORD V-07 SE UCH SE V-09 Warlock's Ligereza
BIR UPPFÖDARGRUPP
Kennel O'Gradi's

 


 

GREYHOUND
 Domare Escar Tabuena Rafael, Spanien

 

 

BIR DK UCH SE UCH Azravi's Russian Imperial BIM DK UCH Snatcher's Wind 'n Wuthering
CERT CHAMPIONAT
BH-2 Fritzens Alabama
CERT
BT-2 Snatcher's Wild Water
R-CERT
BH-3 - BT-3 Gulds Popular Pansy
BH-4 - BT-4 NORD UCH Trendy Appeal
BIR VALP Arctico
BIR VETERAN NORD UCH Trendy Appeal

 


 

IRLÄNDSK VARGHUND
 Domare Escar Tabuena Rafael, Spanien

 

BIR DK UCH SE UCH SE V-11 Scintillas Christmas Star BIM Kråksångens Hugrun
CERT
BH-2 Scintillas Super Mario
CERT CHAMPIONAT
BT-2 Gelert's Mc Flurry
R-CERT
BH-3 Dragon Light's Smultronklöver
R-CERT
BT-3 Dragon Light's Ice Crystal
BH-4 Askhults Douglas O'connell
BT-4 SE UCH SE V-10 Dragon Light's Trollhassel
BIR VALP Knallåsen's Limp Bizkit
BIR VETERAN Gelert's Arwen
BIR UPPFÖDARGRUPP Kennel Scintillas

 


 

ITALIENSK VINTHUND
 Domare Bitte Ahrens, Italien

 

BIM NORD JV-11 Qvickelyckans Tor
CERT CHAMPIONAT
BIR SE UCH Dervisch Happy Go Lucky
BH-2 Lovely's Wanna Make Love To You
R-CERT
BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BIR BABYVALP Lovoly's Born To Run
BIR VALP Qvickelyckans Ruben

 


 

PODENCO PORTUGUES, CERDOSO/PEQUENO
 Domare Bitte Ahrens, Italien

 

BIM - BIR Myhrelen's Fama Fineza
CERT CHAMPIONAT
BH-2 - BT-2 -
BH-3 BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BIR VALP Krullets Gustav

 


 

SALUKI
 Domare Jarmo Vourinen, Finland

 

BIM SE UCH Seafarer Yazd BIR Volante's Ca'La Bionda
CERT CHAMPIONAT
BH-2 DK UCH SE UCH El-Ubaid's Othello BT-2 Baklava's Veracruz
BH-3 DE&VDH CH DK UCH FI UCH NO UCH PL CH SE UCH Al A'Lim Ihmz Ben Malcolm BT-3 SE UCH SE V-09 Dhawati Hadeeya Bint Warda
BH-4 C.I.B NORD UCH SE LCCH Baklava's Ushid BT-4 Seafarer Yalameh
R-CERT
CERT Yashars Djeridh Aakil
 
R-CERT See
 
BIR BABYVALP Afifa Ataya
BIR VALP Abu Al Khayar Felizia
BIR VETERAN SE UCH SE V-09 Dhawati Hadeeya Bint Warda

 


 

SKOTSK HJORTHUND
 Domare Jarmo Vourinen, Finland

 

BIM C.I.B DK UCH FI UCH SE UCH SE V-09 Murray Field's Arvid Parker BIR SE UCH Manticorns Inaria
BH-2 SE UCH Murray Field's Algot Parker BT-2 Skahera's Lana Turner
CERT
BH-3 BT-3 - 
BH-4 - BT-4 -
BIR BABYVALP Necesse's AB Ovo

 


 

WHIPPET
 Domare Heinesche Laurent, Luxemburg

 

BIR Inner Circles Don't Say A Word
CERT
BIM Skräddaregårdens Kryddan Qantarell
CERT
BH-2 Tajmahal Hot-Rodder-Brother
R-CERT
BT-2 Inner Circles Dream Come True
R-CERT
BH-3 Inner Circles Deep Vision BT-3 Inner Circles Design For Run
BH-4 SE VCH Per-Mobile Topflighter Uno BT-4 SE UCH Per-Mobile Xantippa
BIR BABYVALP Per-Mobile Jack In The Box
BIR VALP Sotholmens Plexus