1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat Laröd 2011

Finalbilder - foto Tomas Jeansson

 

BIS-1
BEST IN SHOW JWW-11 SE V-11 Adagio Move Your Mind

BIS-2
BIS-2 Vaskurs Idefix Qiwison

BIS-3
BIS-3 SE UCH Borscana Sonata Arctica

BIS-4
BIS-4 SE UCH Py's Lemetto

Bis-1-babyvalp
BIS BABYVALP Pennybright Corleone

Bis-2-babyvalp
BIS-2 BABYVALP Burnt Sienna Cameron Mountain

Bis-3-babyvalp
BIS-3 BABYVALP Khazanah Har Kla Rachi

Bis-4-babyvalp
BIS-4 BABYVALP Lovoly's Fairy Tale Of Love

Bis-1-valp
BIS VALP Khalibadh Vinterstorm

Bis-2-valp
BIS-2 VALP Badavie Rocco The One And Only

Bis-3-valp
BIS-3 VALP Leejoy's Diamond Brut

Bis-1-junior
BIS JUNIOR Qirmizi Magnolia

Bis-2-junior
BIS-2 JUNIOR Cream Island's Lady Caera

Bis-3-junior
BIS-3 JUNIOR Vaskurs Idefix Qiwison

Bis-4-junior
BIS-4 JUNIOR Dimitrow's Kazyr

Bis-1-unghund
BIS UNGHUND JWW-11 SE V-11 Adagio Move Your Mind

Bis-2-unghund
BIS-2 UNGHUND Northgate's Kalahari Queen

Bis-3-unghund
BIS-3 UNGHUND FI V-10 NO V-10 Chininas Ursula Un Uragano Lieve

Bis-4-unghund
BIS-4 UNGHUND Pennybright Seachanta

Bis-1-bruks
BIS BRUKSHUND Dhawati Haaza Al Waki

Bis-2-bruks
BIS-2 BRUKSHUND SE LCCH VCH Per-Mobile Raise A Native

Bis-3-bruks
BIS-3 BRUKSHUND Little Dreagons Italian Dream
Bis-4-bruks
BIS-4 BRUKSHUND Ezhar Like Velvet Kiana

Bis-1-veteran
BIS VETERAN DK UCH INT&SE UCH KBH V-05 NO UCH NO V-06 SE LCCH Adagio She's The One

Bis-2-veteran
BIS-2 VETERAN SE UCH Baklava's Thamose Halil

Bis-3-veteran
BIS-3 VETERAN INT UCH NORD UCH Ezhar Bobby Jo

Bis-1-uppfodargrupp
BIS UPPFÖDARGRUPP kennel Justso, Camilla Colleen, Kristianstad

Bis-2-uppfodargrupp
BIS-2 UPPFÖDARGRUPP kennel Dahaqin, Agneta Doverhult, Gunnilse

 

RASRESULTAT - skicka gärna in BIR/BIM-bild till webmaster [at] svvk.se

 

AFGHANHUND

 

BIR SE UCH Oshanameh's Is The Pope Catholic BIM Khaos Galaxy Raby
CERT
BH-2 Mandinah I'M Your's
CERT
BT-2 -
BH-3 Mandinah Intermezzo
R-CERT
BT-3 -
BH-4 SE UCH Mandinah Impossible Is Nothing BT-4 -

 


 

BORZOI

 

BIM Jelistaz Thriller
CERT
BIR SE UCH Borscana Sonata Arctica
BH-2 Dimitrow's Kazyr
R-CERT
BT-2 DK UCH NO UCH SE UCH Jelistaz Simbelmyne
BH-3 Mantsikka Klubnijk BT-3 Jelistaz Teenage Symphony
BH-4 Borscana Reckless Bandit BT-4 Alabaster Amfora Polot
CERT CHAMPIONAT

 


 

CIRNECO DELL' ETNA

 

BIM NORD V-10 Colombian Friend's Golden Pepper
CERT
BIR FI V-10 NO V-10 Chininas Ursula Un Uragano Lieve
CERT
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -

 


 

FARAOHUND

 

BIR Vaskurs Idefix Qiwison
CERT
BIM Vaskurs Plexia Qiwidotter
CERT
BH-2 JWW-09 NORD JV-09 SE UCH SE V-10 Faouziah's Faramir BT-2 Northgate's Kalahari Queen
R-CERT
BH-3 C.I.B DK UCH KBH V-08 NO UCH SE UCH Ezhar Ars Amandi BT-3 C.I.B NO UCH SE UCH Ezhar Chara Tempt By Liv
BH-4 INT UCH NORD UCH VWW-10 Enigma Leading Story BT-4 INT UCH NORD UCH Ezhar Bobby Jo

 


 

GALGO ESPANOL

 

BIM NORD JV-10 Hot Isle Cayetano
CERT
BIR DK UCH JWW-10 NO UCH NORD V-10 SE UCH Warlock's Ramera
BH-2 NO UCH SE UCH Warlock's Leall BT-2 C.I.B DK UCH NORD JV-07 NORD V-07 SE UCH SE V-09 Warlock's Ligereza
BH-3 - BT-3 C.I.B DK UCH JWW-08 SE UCH Grey Mountain Belita
BH-4 - BT-4 -

 


 

GREYHOUND

 

BIM - BIR SE UCH Epic Glorious
BH-2 - BT-2 DK UCH Eikica Her Happy Highness
CERT CHAMPIONAT
BH-3 - BT-3 Epic Incredible
BH-4 - BT-4 SE UCH Sobers Maria Callas

 


 

IRLÄNDSK VARGHUND

 

BIM SE UCH Scintillas Christmas Star BIR Greirish Xylia
BH-2 SE UCH Dahmrak's Cormac BT-2 SE UCH Art Cuinns Angel Of Heart
BH-3 Scintillas Super Mario
CERT
BT-3 SE UCH Knallåsen's Ädla Ängel
BH-4 - BT-4 Pennybright Seachanta
CERT

 


 

ITALIENSK VINTHUND

 

BIR SE UCH Py's Lemetto BIM Dervisch Happy Go Lucky
CERT
BH-2 SE UCH Kläpphällans Valle BT-2 SE UCH Lovoly's She's A Lady
BH-3 NO UCH NO V-10 SE UCH Flying Spirit's Forever And Ever BT-3 Little Dreagons Italian Dream
R-CERT
BH-4 - BT-4 -

 


 

MAGYAR AGAR

 

BIM - BIR Mijano's Nóri Dárda Után
CERT
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -

 


 

PODENCO IBICENCO, STRÄVHÅRIG

 

BIR SE UCH Madrozicas Don Pancho De Amarula BIM -
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -

 


 

PODENGO PORTUGUES, CERDOSO/PEQUENO

 

BIR SE UCH Faidros Wagos BIM -
BH-2 Faidros Urros
CERT
BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -

 


 

PODENGO PORTUGUES, LISO/PEQUENO

 

BIM - BIR Encautom's Made In Finland
CERT
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -

 



SALUKI

 

BIM Dahaqin Awwalan Anan
CERT
BIR C.I.B FR CH NORD UCH SE LCCH Dahaqin Azuma Ashantii
BH-2 C.I.B NORD UCH SE LCCH Baklava's Ushid BT-2 DK UCH SE UCH Yashars Basmyra Bint Qadaa
BH-3 DK UCH NO UCH SE LCCH SE UCH Volante's Bizzarini BT-3 Dabka's Francine
CERT
BH-4 Yashars Djilahm Habib
R-CERT
BT-4 Qirmizi Magnolia
R-CERT

 


 

SKOTSK HJORTHUND

 

BIM Justso Ben Ledi
CERT CHAMPIONAT
BIR SE UCH Manticorns Isabella
BH-2 Justso Ben More
R-CERT
BT-2 SE UCH Manticorns Inaria
BH-3 SE UCH Murray Field's Algot Parker BT-3 Cream Island's Lady Caera
CERT
BH-4 - BT-4 Justso Berneray Bedlam
R-CERT

 


 

WHIPPET

 

BIM NO UCH SE UCH Twyborn Big Ben BIR JWW-11 Adagio Move Your Mind
CERT
BH-2 Twyborn Evelyn Tibbits
CERT
BT-2 Khalibadh Skogsviol
R-CERT
BH-3 Tajmahal Hot-Rodder-Brother
R-CERT
BT-3 SE UCH Twyborn Grey Gardens
BH-4 Adagio Crowdstopper BT-4 C.I.B DK UCH FI UCH NO UCH NORD V-07 SE UCH Burnt Sienna Midsummer Breeze