1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat Bosjökloster 2003

FINALRESULTAT • RASRESULTAT

 

030510_bis_01
BEST IN SHOW Ch Darbaschan's Olivia Staro

BIS-2 Int, Nord & N UCh NordV-02 Shafaq Lahtina La Zahra

BIS-3 Int,S & Dk UCh Seafarer Signoret

BIS-4 Nord UCh Gengala Just Like That

BIS-R Fazli Schuru Esch Schams

030510_bim_01
BIS BIM S & N UCh NV-01 SV-02 Badavie Silmarillon

030510_bis_valp_01
BIS VALP Adagio The Way You Dream

BIS-2 VALP Abu Baqr's Zamzane

BIS-3 VALP Iri Wolf Batman Boy

BIS-4 VALP Py's Samsara

BIS-R VALP Grayrory's Molly

030510_bis_junior_01
BIS JUNIOR Al-Shên Qawii Al Kabiir

BIS-2 JUNIOR Graystone Clintman

BIS-3 JUNIOR Khaos Zingoalla

BIS-4 JUNIOR Marelden's Solita Shapelissa

BIS-R JUNIOR Exess Vaganza

030510_bis_unghund_01
BIS UNGHUND Xciting Bee Bee King

BIS-2 UNGHUND Carmodey Prima Di Tutto

BIS-3 UNGHUND Knallåsen's Jancaea

BIS-4 UNGHUND Py's Olympia

030510_bis_brukshund_01
BIS BRUKSHUND Velikij Nadja

BIS-2 BRUKSHUND SLC Ch NLC Ch Gold'N Copper My Way

BIS-3 BRUKSHUND Khalils Jauz Ibn Dahaqin

BIS-4 BRUKSHUND Magic Hunter's Phil Bellamy

030510_bis_veteran_01
BIS VETERAN S UCh Castello Di Cani Bocca Di Leone

BIS-2 VETERAN Int & Nord UCh Khalils Dahabi Dahaqin

BIS-3 VETERAN S UCh Chasselli's Minn

BIS-4 VETERAN Chance Champagne Crack

030510_bis_avel_01
BIS AVELSGRUPP Int & Nord UCh Khalils Dahabi Dahaqin

030510_bis_uppf_01
BIS UPPFÖDARGRUPP Kennel Khaos

BIS-2 UPPFÖDARGRUPP Kennel Carmodey

BIS-3 UPPFÖDARGRUPP Kennel Miss Molly

 

RASRESULTAT - skicka gärna BIR/BIM-bild till webmaster [at] svvk.se

 

AFGHANHUND
Domare: Jean Luc Lemouzy, Frankrike

 

BIM S UCh Khaos See You Tomorrow BIR Nord UCh Gengala Just Like That
BH-2 Awbari Baskin T'Glory
CERT
BT-2 S UCh Khaos Rigmarole
BH-3 Xciting Bee Bee King BT-3 Khaos Life Is A Flower
CERT CHAMPIONAT
BH-4 Mandinah Exuberance BT-4 S UCh Kingsleah Made In Heaven
BH-R Mandinah Free Like A Flying Eagle BT-R Khaos Raffish
BIR JUNIOR Khaos Zingoalla
BIR UNGHUND Xciting Bee Bee King
BIR BRUKSHUND SLC Ch NLC Ch Gold'N Copper My Way
BIR VETERAN Chance Champage Crack
BIR UPPFÖDARGRUPP Kennel Khaos

 


 

 BORZOI
 Domare: Hana Petrusová, Tjeckien

 

 030510_borzoi
BIM S UCh Tichvin's Batjusjkov BIR S UCh Darbaschan's Olivia Staro
BH-2 S UCh Darbaschan's Super Strike BT-2 Brassok Nelly Van Doesburg
CERT
BH-3 Leicro's Russian Ztrom Victory
CERT
BT-3 Leicro's Russian Zolka Zindbra
BH-4 Velikij Ivan BT-4 Velikij Nadja
BH-R Brassok Vilmos Huszar BT-R Åfelia's Djewa
BIR JUNIOR Marelden's Solita Shappelissa
BIR UNGHUND Brassok Nelly Van Doesburg
BIR BRUKSHUND Velikij Nadja

 


 

 FARAOHUND
Domare: Annemarie Thomassen, Sverige

 

BIR Nord UCh NV-00 Antefa's Min Moses BIM Antefa's Palmeirah
CERT
BH-2 Antefa's Mumtaz
CERT
BT-2 S UCh Chasselli's Minn
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR VETERAN S UCh Chasselli's Minn

 


 

GALGO ESPANOL
Domare: Annemarie Thomassen, Sverige

 

BIM S UCh SV-02 Paramour Blue For You BIR Ukelele's Jai-Alai
CERT CHAMPIONAT
BH-2 -  BT-2 Ukelele's Kalima
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 

GREYHOUND
Domare: Annemarie Thomassen, Sverige

 

BIR Int, S & Dk UCh Seafarer Signoret BIM S UCh Miss Molly's Arnold Schwartzenegger
BH-2 S & Dk UCh Seafarer Belmondo BT-2 S & Dk UCh Sobers Dedoria
BH-3 Miss Molly's Black Beauty
CERT
BT-3 S UCh Gulds Jacquline Juwel
BH-4 Sobers Eldorado BT-4 S UCh Miss Molly's Ally Macbain
BH-R - BT-R Miss Molly's Blue Bell
CERT
BIR JUNIOR Miss Molly's Blue Bell
BIR UPPFÖDARGRUPP Kennel Miss Molly's

 


 

IRLÄNDSK VARGHUND
Domare: Annemarie Thomassen, Sverige

 

BIM Greystone Clintman
CERT
BIR Knallåsen's Jancaea
CERT
BH-2 Knallåsen's Kretheus BT-2 Kiribilli's Myrna
BH-3 S UCh Rovaleco's Jailhouse Jack BT-3 Scintilla's Cheerful Candy
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR VALP Iri Wolf Batman Boy
BIR JUNIOR Greystone Clintman
BIR UNGHUND Knallåsens's Jancaea
BIR UPPFÖDARGRUPP Kennel Knallåsens

 


 

ITALIENSK VINTHUND
Domare: Annemarie Thomassen, Sverige

 

BIM Eugenios Romeo Montague
CERT CHAMPIONAT
BIR S & Fin UCh Py's Haza
BH-2 S UCh Castello Di Cani Bocca Di Leone BT-2 Rashikas Collina
CERT
BH-3 S & Dk UCh Rashikas Cannizzaro BT-3 Int, Nord & Fin UCh Klb Ch SV-99 KbhV-00 Sobers Ulizza
BH-4 Py's Jubilo BT-4 Py's Olympia
BH-R Py's Masqot Guccini BT-R Exess Vanganza
BIR VALP Py's Samsara
BIR JUNIOR Exess Vanganza
BIR UNGHUND Py's Olympia
BIR VETERAN S UCh Castello Di Cani Bocca Di Leone
BIR UPPFÖDARGRUPP Kennel Py

 


 

PODENCO PORTUGUES
Domare: Annemarie Thomassen, Sverige

 

BIM Pirucas Da Lapa Do Lobo
CERT
BIR Elba Da Casa De S Domingos
CERT
BH-2 - BT-2 - 
BH-3 - BT-3 - 
BH-4 - BT-4 - 
BH-R - BT-R - 

 


 

SALUKI
 Domare: Jean Luc Lemouzy, Frankrike

Domare valpar: Annemarie Thomassen, Sverige

 

BIM S & N UCh NV-01 SV-02 Badavie Silmarillon BIR Int, Nord & N UCh NordV-02 Shafaq Lahtina La Zahra
BH-2 Int & Nord UCh Khalils Dahabi Dahaqin BT-2 S & Dk UCh Rahima's Asaliy
BH-3 Shirin Roya Dahaqin-Mesaj
CERT
BT-3 S & Dk UCh Rahima's Asaliy
BH-4 Nord UCh Baklava's Rawa Ramaq BT-4 Dabka's Cassandra
CERT
BH-R Khalils Liba Fu Lobie BT-R Al-Dabaran Zala
BIR VALP Abu Baqr's Zamzane
BIR JUNIOR Al-Shên Qawii Al Kabiir
BIR UNGHUND Badavie Xanadu
BIR BRUKSHUND Khalils Jauz Ibn Dahaqin
BIR VETERAN Int & Nord UCh Khalils Dahabi Dahaqin
BIR AVELSGRUPP Int & Nord UCh Khalils Dahabi Dahaqin
BIR UPPFÖDARGRUPP Kennel Badavie

 


 

SKOTSK HJORTHUND
 Domare: Hana Petrusová, Tjeckien

 

BIM S UCh Manticorn's Graham BIR Nord UCh Sterling Silver Von Der Oelmühle
BH-2 Magic Hunter's Phil Bellamy
CERT CHAMPIONAT
BT-2 S UCh Airescot Song And Dance
BH-3 Bechmann's Bladnoch BT-3 - 
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR VALP Grayrory's Molly

 


 

SLOUGHI
Domare: Annemarie Thomassen, Sverige

 

BIR Fazli Schuru Esch Schams
CERT
BIM -
BH-2 - BT-2 - 
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR UNGHUND Fazli Schuru Esch Schams

 


 

 

WHIPPET
Domare: Angela Randall, England

 

BIM Carmodey Prima di Tutto
CERT
BIR Thunders Dancing Queen
CERT
BH-2 Thunders Head Over Heals BT-2 S UCh Adagio Like China in Your Hand
BH-3 S UCh Balzac Strålande Tider BT-3 Budkavlens Lotus Sunbeam
BH-4 S UCh Hubbestad Red Devil BT-4 Carmodey Tabby
BH-R Carmodey Dumbarton BT-R Wikellis Soul Sister
BIR VALP Adagio The Way You Dream
BIR JUNIOR The Rattigan's Alla-Tin-Gala
BIR UNGHUND Carmodey Prima di Tutto
BIR AVELSGRUPP S UCh Hubbestad Red Devil
BIR UPPFÖDARGRUPP Kennel Carmodey