1_DSC6829 4_DSC8040 _DSC3339 _DSC3442 _Z1M1269 _Z1M5244 _Z1M5355

Resultat Laröd 2003

FINALRESULTAT • RASRESULTAT
Foton Wysiwyg Photo

 

030913_bis_01
BEST IN SHOW Int & Nord UCh SV-00,-01,-02 Jelistaz Just Like Pistacchio

BIS-2 Nord & Fin UCh NV-01 Gengala Just Like That

BIS-3 Nord UCh NV-01 NordV-02 SV-02 Rahina El Bahia De La Cité Du Guerrier

BIS-4 Greirish Ourasi

BIS-R Baklava's Ramz Ragib

030913_bis_valp_01
BIS VALP Al-Shên Sarafa Al Yashar

BIS-2 VALP Warlock's Visa

BIS-3 VALP Faouziah's Cesario

BIS-4 VALP Brassok Olga Rosanova

BIS-R VALP Wikelli's Fantasy Daughter

030913_bis_junior_01
BIS JUNIOR Greirish Queen of Expence

BIS-2 JUNIOR Amiyat Anakin

BIS-3 JUNIOR Adagio The Way You Dream

BIS-4 JUNIOR Jamal

BIS-R JUNIOR Askhult's Alfred McNoble

030913_bis_unghund_01
BIS UNGHUND Yhazin Drums of Africa

BIS-2 UNGHUND SV-02 Azali

BIS-3 UNGHUND Airescot Bob Fest

BIS-4 UNGHUND Jelistaz Moonlight

BIS-R UNGHUND Showline Silent Magic

030913_bis_brukshund_01
BIS BRUKSHUND Faouziah's Ankhcheperure

BIS-2 BRUKSHUND Play A While Pearl Jam

BIS-3 BRUKSHUND Bjärnarp's Embla

BIS-4 BRUKSHUND Khalil's Jauz Ibn Dahaqin

030913_bis_veteran_01
BIS VETERAN Int, Nord & Fin UCh NordV-98,-99 KbhV-99 Birkonbrae True E'Nuff

BIS-2 VETERAN Am & Nord UCh Boanne's Rosenthorn

BIS-3 VETERAN S & Dk UCh Rahima's Asaliy

BIS-4 VETERAN S UCh Castello Di Cani Bocca Di Leone

030913_bis_avel_01
BIS AVELSGRUPP Int, Nord & Fin UCh Dkklb Ch Ty Vdh Ch Vdh-Esg -99 SV-00 Ma'a Zalek Moannas Va Ziba

030913_bis_uppf_01
BIS UPPFÖDARGRUPP Kennel Jelistaz

BIS-2 UPPFÖDARGRUPP Kennel Greyrish

BIS-3 UPPFÖDARGRUPP Kennel Adagio

BIS-4 UPPFÖDARGRUPP Kennel Enigma

BIS-R UPPFÖDARGRUPP Kennel Yhazin

 

RASRESULTAT - skicka gärna BIR/BIM bild till webmaster [at] svvk.se

 

AFGHANHUND
 Domare: Stephen Wheeler, Australien

 

BIM Ch Xciting Xtravagant Creation BIR Nord & Fin UCh NV-01 Gengala just Like That
BH-2 Mandinah Free Like A Flying Eagle
CERT
BT-2 Ch Tash Kurgan Wild Wild West
BH-3 Am & Nord UCh Boanne's Rosenthorn BT-3 Yhazin Drums Of Africa
CERT
BH-4 Khaos El Juego Loco BT-4 Ch Mandinah Endless Whisper
BH-R Xciting Bee Bee King BT-R Ch Khaos Raffish
BIR VALP Meadow Wings Crack-a Jack
BIR UNGHUND Yhazin Drums Of Africa
BIR VETERAN Am & Nord UCh Boanne's Rosenthorn
BIR UPPFÖDARGRUPP Kennel Yhazin

 


 

   AZAWAKH
 Domare: Abderrahim El Baroudi, Marocko

 

BIM - BIR SV-02 Azali
CERT
BH-2 - BT-2 -
BH-3 - BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR UNGHUND SV-02 Azali

 


 


BORZOI
Domare: Stephen Wheeler, Australien

Domare valpar: George Kostopoulos, Grekland

 

BIR Int & Nord UCh SV-00,-01,-02 Jelistaz Just Like Pistacchio BIM Ch Jelistaz Ice Cream
BH-2 Ch Zimistraija Napoleon BT-2 Ch Boscana Witchcraft
BH-3 Ch Yermaloff's Chodlik BT-3 Sahejeev's Adinatsataja Midanja
CERT
BH-4 Sahejeev's Destajatij Negusheim
CERT
BT-4 Jelistaz Moonlight
BH-R Ch Darbaschan's Super Strike BT-R Zimistraija Karisma
 BIR VALP Brassok Olga Rosanova
BIR UNGHUND Jelistaz Moonligh
BIR VETERAN Ch Yermaloff's Chodlik
BIR UPPFÖDARGRUPP Kennel Jelistaz

 


 

 FARAOHUND
Domare: Stephen Wheeler, Australien

Domare valpar: George Kostopoulos, Grekland

 

BIM Ch Antefa's Meslar BIR Ch Faouziah's Bastet
BH-2 Ch Enigma Leading Story BT-2 Ch Enigma Summer Love
BH-3 Ch Enigma Lone Star BT-3 Ch Antefa's Myrrah
BH-4 Faouziah's Ankhcheperure
CERT CHAMPIONAT
BT-4 Ch Enigma She's One Of A Kind
BH-R - BT-R -
BIR VALP Faouziah's Cesario
BIR UPPFÖDARGRUPP Kennel Enigma

 


 

GALGO ESPANOL
Domare: George Kostopoulos, Grekland

 

BIM Ch Paramour Blue For You BIR Ch Ukelele's Jai-Alai
BH-2 - BT-2 Ch Paramour Bright As Light
BH-3 - BT-3 Ch Ukelele's Kalima
BH-4 - BT-4 Royal Tramp's La Experiencia
CERT
BH-R - BT-R -

 


 

GREYHOUND
Domare: Stephen Wheeler, Australien

 

BIR Ch Aroi Aryal Winter Time Blues BIM Ch Windrock Angeleyes Of Skying
BH-2 Ch Sobers Cadiac BT-2 Showline Silent Magic
CERT
BH-3 - BT-3 Noblegrey Lady Alicia
BH-4 - BT-4 Ch Seafarer Signoret
BH-R - BT-R -

 


 

IRLÄNDSK VARGHUND
Domare: Abderrahim El Baroudi, Marocko

Domare valpar: George Kostopoulos, Grekland

 

BIR Greirish Ourasi
CERT
BIM Graystone Malinda
CERT
BH-2 Brachan Mercury BT-2 Ch Graystone Sandra Belle
BH-3 Ch Warlock's Promotor BT-3 Greirish Like A Queen
BH-4 Westmount Elmer Bryd BT-4 Greirish Queen Of Expense
BH-R Westmount Hola Bandola BT-R Westmount Dot Com
BIR VALP Warlock's Visa
BIR JUNIOR Greirish Queen of Expense
BIR UPPFÖDARGRUPP Kennel Greirish

 


 

ITALIENSK VINTHUND
Domare: George Kostopoulos, Grekland

 

BIM Ch Castello Di Cani Bocca Di Leone BIR Is-Brina's Ramina Cona Del Matra
BH-2 Skogsville's Birthday Present BT-2 -
BH-3 -
BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR JUNIOR Skogsville's Birthday Present
BIR VETERAN Ch Castello Di Cani Bocca Di Leone

 


 

 

PODENGO PORTUGES, CERDOSO/PEQUENO
Domare: Abderrahim El Baroudi, Marocko

 

BIR Ch Pirucas Da Lapa Do Lobo BIM Florista Da Casa De Domingos
CERT
BH-2 - BT-2 -
BH-3 -
BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -

 


 


PODENGO PORTUGES, LISO/PEQUENO
 Domare: Abderrahim El Baroudi, Marocko


BIM - BIR Cigarra
CERT
BH-2 - BT-2 -
BH-3 -
BT-3 -
BH-4 - BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR VALP Faidros Garcia




 SALUKI
 Domare: Abderrahim El Baroudi, Marocko

Domare valpar: George Kostopoulos, Grekland

 

BIR Baklava's Ramz Ragib
CERT CHAMPIONAT
BIM S & Dk UCh Rahima's Asaliy
BH-2 Baklava's Tifli Tayyib BT-2 S UCh Khalils Jahara
BH-3 Al-Shên Qawii Al Kabiir BT-3 Shafaq Pamela Popp
CERT
BH-4 Amiyat Anakin BT-4 Hisilome's Celicia
BH-R Nord Ch Arriayad Aazadam BT-R Int, Nord & N UCh NordV-02 Shafaq Lahtina La Zahra
BIR VALP Al-Shên Sarafa Al Yashar
BIR JUNIOR Amiyat Anakin
BIR BRUKSHUND Khalils Jauz Ibn Dahaqin
BIR VETERAN S & Dk Ch Rahmia's Asaliy
BIM AVELSGRUPP Int, Nord & Fin UCh Dkklb Ch Ty Vdh Ch Vdh-Esg -99 SV-00 Ma'a Zalek Moannas Va Ziba
 BIR UPPFÖDARGRUPP Kennel Shafaq

 


 

SKOTSK HJORTHUND
Domare: Abderrahim El Baroudi, Marocko

 

BIR Ch Manticorn's Graham BIM Nord UCh Sterling Silver Von Der Oelmühle
BH-2 Ch Magic Hunter's Phil Bellamy BT-2 S UCh Airescot Song And Dance
BH-3 Bechmann's Bladnoch BT-3 -
BH-4 Askhult's Alfred McNoble
CERT
BT-4 -
BH-R - BT-R -
BIR JUNIOR Askhult's Alfred McNoble

 


 

SLOUGHI
Domare: Abderrahim El Baroudi, Marocko

 

BIM Ch Syringa Headline BIR Ch Rahina El Bahia De La Cité Du Guerrier
BH-2 Fazli Schuru-Esch-Schams
CERT
BT-2 Magistére Selma
CERT
BH-3 Ch Tillieville Zalute BT-3 -
BH-4 Jamal BT-4 -
BH-R
Tillieville Yassir
BT-R -
BIR JUNIOR Jamal
BIR UNGHUND Magistére Selma

 


 

WHIPPET
Domare: George Kostopoulos, Grekland

 

BIR Ch Adagio Love Supreme BIM Ch Adagio True Love
BH-2 Int, Nord & Fin UCh NordV-98,-99 KbhV-99 Birkonbrae True E'Nuff BT-2 Ch Adagio Like China In Your Hand
BH-3 Airescot Bob Fest
CERT
BT-3 Wikellis Soul Sister
CERT
BH-4 Thunder's Head Over Heals BT-4 Thunder's Dancing Queen
BH-R Airescot Cello BT-R Airescot Refined Ruby
BIR VALP Wikellis Fantasy Daughter
BIR JUNIOR Adagio The Way You Dream
 BIR UNGHUND Airescot Bob Fest
BIR VETERAN Int, Nord & Fin UCh NordV-98,-99 KbhV-99 Birkonbrae True E'Nuff
BIR AVELSGRUPP Play A While Pearl Jam
BIR UPPFÖDARGRUPP Kennel Adagio